Oddział Miejski PTTK w Lublinie

im. Aleksandra Janowskiego

Najlepsze życzenia w klimacie refleksji i podsumowań

Koleżanki i koledzy !
Dobiegający końca rok 2014 skłania do dokonania bilansu działalności i przekazania podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia programu naszego działania o ważne dla wszystkich treści.

W styczniu 2014 roku sygnatariusze Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego a więc  przedstawiciele oddziałów PTTK województwa lubelskiego, odbyli w Lublinie coroczne spotkanie na którym podsumowano efekty działalności w roku 2013. Określone i przyjęte  zostały także  główne kierunki współpracy w Regionie Lubelskim w roku 2014. Gospodarzem spotkania był Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie, pełniący w obecnej kadencji funkcję Oddziału Bazowego Porozumienia.
Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie, a zarazem Przewodniczący Rady Porozumienia Oddziałów PTTK  Województwa  Lubelskiego przypomniał że w roku 2013 łączyła nasze działania myśl przewodnia – pamięć 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Sięgnięto do korzeni Krajoznawstwa Polskiego przypominając członków Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego,  uczestników Powstania Styczniowego. Dzięki rajdom, spotkaniom i wycieczkom zorganizowanym przez oddziały i Radę Porozumienia Oddziałów PTTK, przybliżone zostały miejsca bitew i potyczek oraz cmentarze powstańcze. Przypomniano sylwetkę pierwszego Prezesa Oddziału Lubelskiego PTK Gracjana Chmielewskiego oraz jednego z pierwszych Członków  Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Warszawie, Henryka Wiercieńskiego z Nałęczowa.
Przewodniczący Rady przekazał szczególne podziękowania Zarządom Oddziałów PTTK w Biłgoraju, Radzyniu Podlaskim i Chełmie za udział w organizacji w województwie lubelskim eliminacji ogólnopolskich konkursów: Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego i Poznajemy Ojcowiznę. Zwrócił uwagę na sukcesy osiągane przez młodzież z SKKT PTTK z terenu województwa lubelskiego i ich opiekunów w finałach ogólnopolskich. Podziękował prezesom oddziałów za udział w organizowanych od 2001 roku Zlotach Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych Województwa Lubelskiego umożliwiających poznanie się opiekunom oraz dzieciom i młodzieży z różnych stron regionu.  Przedstawione prze oddziały krótkie sprawozdania z działalności w roku 2013 potwierdziły, że przez wszystkich szczególna uwaga zwrócona została na 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Przewodniczący zaproponował,  aby w 2014 roku rozpoczęte zostały w województwie lubelskim przygotowania do nadchodzącego jubileuszu powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906 – 2016).
 Krajoznawstwo pozostaje wciąż ruchem społecznym. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby wciąż przypominać sylwetki założycieli Towarzystwa i ich dzieło kolejnym pokoleniom. Zebrani poparli przedstawiony projekt i poprosili, aby Rada Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego sformułowała kierunki działania zachęcające członków PTTK do udziału w Inauguracji przygotowań Jubileuszu PTK - PTTK w województwie lubelskim. Taki był początek roku 2014.
Koleżanki i Koledzy,
Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia i rok 2015. Sięgamy myślą wstecz. Bilansujemy nasze osobiste, zawodowe i społeczne dokonania. W upływającym roku wielu z nas uczestniczyło w  imprezach własnych; włączaliśmy się także do udziału pod znakiem PTTK w  imprezach innych organizatorów.  
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego  w roku 2014, w którym miała miejsce Kanonizacja Papieża - Polaka, Honorowego Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego stał się okazją dla członków Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie do oprowadzania Lublinian,  Lubelskim Szlakiem Papieża Jana Pawła II.
Niezwykle ważne dla naszej organizacji w roku 2014 były obchodzone jubileusze.  Muzeum  Stefana Żeromskiego w Nałęczowie zorganizowało jubileusz 150 lecia urodzin i 90 lecia nadania Członkostwa Honorowego PTK temu pisarzowi. Do przygotowań zaproszeni zostali członkowie Koła przewodników PTTK im. Henryka Wiercieńskiego w Nałęczowie, za co serdecznie dziękujemy. Wszystkie organizowane i współorganizowane przez oddziały wydarzenia, których szczegółowy bilans przeprowadzony zostanie po zakończeniu roku, wpisywały się w przygotowania do 110 lecia powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Był wśród nich jubileusz 60 lecia Koła PTTK PTTK „Żurawie” skupiającego przedstawicieli lubelskiego środowiska kolejarzy – najstarszego koła w  Polsce w tym środowisku, jubileusz 40 lecia Klubu Turystyki Pieszej „Niezależni” i  40 lecia Koła PTTK „Trasy” przy MPK.  
 Wszystkim Koleżankom i Kolegom gratuluję odniesionych w roku 2014 sukcesów turystyczno - krajoznawczych i zdobytych uprawnień.  Dziękuję za włączenie się do udziału w: I rajdzie uczestników obozów wędrownych i Zlotów SKKT,  XIV Zlocie SKKT Województwa Lubelskiego „Lublin 2014”, Regionalnym Zlocie Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego”Nadrzecze 2014”  i szkoleniu kadry programowej oddziałów.
W  takim klimacie podsumowań i bilansów wchodzimy w zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2015.
W imieniu Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego, składam wszystkim członkom i sympatykom Polskiego  Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Lublinie i Regionie Lubelskim moc najserdeczniejszych życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2015.
                  Przewodniczący Rady Porozumienia Oddziałów Województwa Lubelskiego                                        Andrzej Wasilewski