Wycieczka szkoleniowa "Szlakami Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie" cz II

W dniach 15-16 czerwca 2013 r. odbędzie się II część szkolenia i doszkalania Instruktorów Krajoznawstwa Regionu na Szlaku Powstania Styczniowego. Nasz szkoleniowy objazd obejmie tym razem Polesie i cześć południową Podlasia. Drugą część szkolenia organizowanego w związku ze 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego poprowadzą Instruktorzy Krajoznawstwa Polski koledzy Mieczysław Tokarski i Andrzej Wasilewski.

Program wyjazdu:

15.06. (sobota)
> godz. 7,00 - Lublin. Zbiórka części uczestników przy wejściu na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie miejscu spoczynku wielu Powstańców Styczniowych. Zapalenie zniczy na grobach powstańców - członków Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, pierwszego prezesa Oddziału Lubelskiego PTK Gracjana Chmielewskiego i członka Zarządu tego oddziału Henryka Wiercieńskiego. Przejście na Miasteczko Uniwersyteckie.
> godz. 7,45 -  zapalenie zniczy w miejscu straceń Powstańców Styczniowych za dawnymi koszarami świętokrzyskimi oraz przejazd do miejsca spotkania pozostałymi uczestnikami wyjazdu na Plac Zamkowy.
> godz. 8,00 -  uczestnicy odjeżdżający z Placu Zamkowego zapalają znicze pod tablicą na Zamku przypominającą o powstańcach, więźniach Zamku Lubelskiego.
> godz. 8,30 - 9,00 - przejazd na trasie Lublin - Łęczna. Przejście do mogił powstańczych na miejscowym cmentarzu.
> godz. 9,30 - 10,00 -  przejazd na trasie Łęczna - Cyców - Kopina. Przejście do mogił powstańców oraz zwiedzanie Izby Muzealnej 7 Pułku Ułanów Lubelskich.
> godz. 11,30 - 12,00 - przejazd na trasie Cyców - Sawin. Przejście piesze do cmentarzy powstańczych - Kamień Powstańców oraz Klitne.
> godz. 14,00 - 16,00 -  miejsca bitew i potyczek upamiętnione na powstańczym szlaku na trasie Sawin - Bukowa Mała - Hańsk.
> godz. 16,00 - obiad w Hańsku.
> godz. 17,00 —  18,00 - przejazd do  pomnika  powstańców pod  Lutą  oraz do  miejsca zakwaterowania w ośrodku nad jeziorem. Białym w Okunince.
> godz. 19,00 - kolacja
> godz. 20,00 - spotkanie przy ognisku połączone z nauką i śpiewaniem piosenek patriotycznych  i z turystycznego szlaku.
16.06. (niedziela)
> godz. 8,00 - śniadanie w miejscu noclegu.
> godz. 9,00 - 9,15 - przejazd do pomnika pod Adamkami
> godz. 9,30 - 9,45 - przejazd na trasie Adamki - Włodawa
> godz. 9,45 - 10,00 - wizyta na cmentarzu we Włodawie - pomnik i mogiła powstańców poległych pod Adamkami.
> godz. 10,00 - 10,30 - przejazd na trasie Włodawa-Hanna
> godz. 10,30 - 11,30 - przejście na cmentarz powstańczy bitwy pod Janówką (l 1.07.1863)
> godz. 11,30 - 12,15 - przejazd do Kodnia.
> godz. 12,15 - 14,00 -  wspomnienie bitwy pod Kodniem, odwiedzenie cmentarza z grobami powstańców; czas wolny.
> godz.  14,00 - 15,30 - przejazd Kodeń - Piszczac - Studzianka (Mizar). Wspomnienie Tatarów Polskich walczących w Powstaniu Styczniowym — Łomazy (mogiła powstańcza)- Wisznice  (cmentarz z mogiłami  powstańców  i   grobami  rodziny Józefa  Ignacego Kraszewskiego.
> godz. 15,30 - 16,30 -  przejazd Wisznice - Sosnowica z wizytą na cmentarzu z mogiłami powstańców.
> godz. 17,00 - obiad i podsumowanie dnia w Zajeździe „U Droba” w Urszulinie.
> godz. 18,00 -  wyjazd do Lublina przez Bogdankę. Wspomnienie rodziny Bogdanowiczów, bohaterskich uczestników Powstania Styczniowego.
Koszt udziału w objeździe szkoleniowym wynosi 130 złotych.  Zapraszamy.