XIII Zlot Szkolnych Kół Krajoznawczo - Turystycznych "Hańsk 2013"

KOMUNIKAT NR. 1 XIII ZLOTU SZKOLNYCH KÓŁ KRAJOZNAWCZO – TURYSTYCZNYCH „HAŃSK 2013” 08.06.2013 R.
Koleżanki i Koledzy, Członkowie Zarządów Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego, Opiekunowie Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych. Trwa kampania sprawozdawczo – wyborcza w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym. Bilansowane są dokonania turystów i krajoznawców spod znaku PTTK    w dobiegającej końca kadencji władz Towarzystwa.

W województwie lubelskim na Walnych Zjazdach Oddziałów PTTK niewątpliwie odnotowane zostaną Zloty Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych. Otwarte na szeroki krąg odbiorców Zloty skutecznie przekonują młodzież do poznawania swojej małej ojczyzny jaką jest Region Lubelski. Licznie uczestnicząca w zlotach młodzież swoją postawą i chęcią pogłębiania posiadanej wiedzy skutecznie wpisuje się w dzieje krajoznawstwa Lubelszczyzny. Wszystkie miejscowości, wsie i miasteczka województwa lubelskiego proponowane na miejsce spotkań budzą zainteresowanie uczestników a wsparcie udzielane przez samorządy organizatorom Zlotów oraz otwartość dyrekcji szkół i rad pedagogicznych sprawiają,że  przygotowywane okolicznościowe prezentacje, wystawy, programy artystyczne i ogniska pozostają w pamięci gości i gospodarzy. Każdego roku kierunek przygotowań do kolejnego Zlotu zarówno organizatorom jak i uczestnikom wyznacza przyjęta myśl przewodnia. W 2012 roku nawiązywała ona do ogłoszonego przez Sejm Rzeczpospolitej – Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego. Spotkanie w Romanowie w gminie Sosnówka i wizyta w muzeum pisarza, który był Członkiem Honorowym (Polskiego) Towarzystwa Tatrzańskiego stanowiły zachętę do bliższego poznania jego sylwetki. W 2013 roku będziemy kontynuowali poznawanie Polesia. Ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej, w 150. rocznicę, wielkiego zrywu Polaków – Rok Powstania Styczniowego, umożliwia nawiązanie do wielu znaczących wydarzeń jakie rozegrały się na terenie naszego regionu. W dzieje Powstania Styczniowego w szczególny sposób wpisały się niedostępne knieje i moczary Polesia, stanowiące bazę i miejsce schronienia powstańców. W ostatnich latach Poleski Park Narodowy wyznaczył ścieżkę edukacyjną „Obóz powstańczy”. W dniu 8 czerwca br. w trakcie spotkania poznają ją uczestnicy Zlotu Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych „Hańsk 2013”.
Do zobaczenia na zlocie
Sekretarz                   Wiceprzewodniczący           Przewodniczący