Oddział Miejski PTTK w Lublinie

im. Aleksandra Janowskiego

Spotkanie szkoleniowe 6.07.2013

 W dniu 6 lipca 2013 r. w sali klubowej Oddziału odbyło się spotkanie szkoleniowe.
Zgodnie z zapowiedzią w spotkaniu wzięli udział członkowie Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej, oddziałowych komisji programowych oraz kół i klubów.

Oklaskami powitana została koi. Helena Faczyńska - prezes Oddziałowej Komisji Rewizyjnej minionej kadencji, powołana na czerwcowym posiedzeniu Zarządu Oddziału do Oddziałowej Kapituły Odznaczeń, której przewodniczącym został koi Józef Krzyżanowski. Na spotkanie przybyła w towarzystwie członka Oddziałowej Komisji Rewizyjnej a zarazem członka Koła Przewodników Miejskich i Terenowych koi. Marii Wiślińskiej. W spotkaniu uczestniczyli współorganizatorzy Szkolenia Instruktorów Krajoznawstwa „Na szlakach Powstania Styczniowego": prezes Oddziału PTTK we Włodawie kolega Mieczysław Tokarski, pełniący po wiosennych wyborach funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Porozumienia Oddziałów PTTK województwa Lubelskiego oraz koleżanka Elżbieta Sidorowska, wiceprezes Oddziału PTTK we Włodawie.
Spotkanie poprowadził prezes Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie kol. Andrzej Wasilewski, który na wstępie przedstawił aktualną informację o Oddziale. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dorobek Oddziału, który rozpoczął działalność w roku 1908 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś. Oddział skupia ludzi o różnych zainteresowaniach i zawodach. To oni stanowią jego szczególną wartość. W różnych okresach dziejowych członkowie otwarci byli zawsze na upowszechnianie wiedzy o swoim miejscu zamieszkania, regionie i kraju. Tak było w latach niewoli przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w okresie międzywojennym, po drugiej wojnie światowej i tak jest również dziś.
Prezes przypomniał, że w roku 1950 z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. Od lat pięćdziesiątych Oddział Lubelski PTK przyjął nazwę Oddział Miejski PTTK w Lublinie, kontynuując na turystycznych szlakach działalność swojego poprzednika. W latach 1980 - 1981 powrócono do korzeni rozpoczynając przygotowania do obchodów 75 lecie PTK - PTTK w Lublinie i na Lubelszczyźnie, a po przemianach ustrojowych w 1989 roku - podjęto działania mające na celu uchronienie od zapomnienia założycieli Oddziału, jego wybitnych działaczy, członków i współpracowników.
W 1993 roku powstało dobrowolne Forum Oddziałów PTTK Regionu Lubelskiego skupiające przedstawicieli Oddziałów PTTK z terenu województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego, tarnobrzeskiego (Janów Lubelski) i zamojskiego. Członkowie tego Forum wzięli udział w pracach nad Strategią Rozwoju Turystyki Regionu Lubelskiego.
Po reformie terytorialnej kraju w 1998 roku Forum stało się ciałem statutowym Towarzystwa i zmieniło nazwę na Porozumienie Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego. Wybrano Radę Porozumienia, która w imieniu Oddziałów nadal inicjuje przedsięwzięcia PTTK o znaczeniu regionalnym i ogólnopolskim. W maju 2013 roku wybrana została nowa Rada, której przewodniczącym jest prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie kol. Andrzej Wasilewski.
Po wystąpieniu prezesa przybliżona została przez uczestników działalność wybranych oddziałowych komisji: Turystyki Pieszej - Przewodniczący kol. Zdzisław Rydz i Turystyki Górskiej - Przewodniczący kol. Janusz Czuryłowski oraz kół i klubów: Koła PTTK „Trasy" przy MPK, Koła PTTK „Kryza" przy INSTAL S.A. Lublin, Koła Przewodników Miejskich i Terenowych, Klubu Turystyki Pieszej „Niezależni", Klubu Turystyki Kajakowej „Ciernik", Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Welocyped" i Koła Turystyki Pieszej „Krwinki", który jest nowym kołem w Oddziale. W czerwcu 2013 roku, członkowie tego koła z Poniatowej przyjęci zostali do Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie w związku z zakończeniem działalności Oddziału PTTK w Nałęczowie, przy którym działali. Koło „Krwinki" reprezentował Kol. Piotr Kowalski - uczestnik Szkolenia Instruktorów Krajoznawstwa „Na szlakach Powstania Styczniowego".
Tą część spotkania zdominowała dyskusja na temat aktualnych uwarunkowań rozwoju turystyki pieszej, którą uprawia wielu mieszkańców. Na czerwcowym spotkaniu Zarządu Oddziału z udziałem prezesów kół i klubów, Prezes KTP „Niezależni" koi. Jerzy Frąk przypomniał, że w przeszłości Oddział Miejski PTTK w Lublinie był organizatorem dwu ogólnopolskich rajdów pieszych, które cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców Lublina i województwa. Były to rajdy: po Pojezierzu Łęczyńsko Włodawskim i po Roztoczu. Koi. koi. Jerzy Frąk prezes KTP „Niezależni" oraz Leszek Warowny, Prezes KTP „Trasy" zaproponowali, aby jesienią powrócić do oddziałowej dyskusji na temat organizacji przez Oddział dużego rajdu pieszego o charakterze wojewódzkim. Mimo szczególnej mody na turystykę rowerową, w opinii kolegów turystyka piesza ma wciąż liczne grono zwolenników pragnących przeżywać bliski kontakt z przyrodą, zabytkami i ludźmi na turystycznym szlaku.
Kolega Mieczysław Tokarski zaproponował, aby na wzór Komisji Krajoznawczej, której członkami są koleżanki i koledzy z Oddziałów PTTK regionu rozważyć możliwość powołania przy Oddziale Bazowym Komisji Turystyki Pieszej o zasięgu regionalnym. W imieniu Komisji Turystyki Pieszej zabrali głos kol. Zdzisław Rydz — Przewodniczący Komisji i kol. Leszek Warowny członek referatu weryfikacyjnego OTP. Uznali, że w tej sprawie powinien zabrać głos Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie i Rada Porozumienia Oddziałów Województwa Lubelskiego ponieważ Przodownicy TP są członkami wielu oddziałów.
Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili powrót wyjazdów szkoleniowych, które przyczyniają się do integracji środowiska turystycznego Oddziału Miejskiego PTTK i innych oddziałów województwa; uczą przekazywania wiedzy i stanowią zachętę do organizowania rajdów i wycieczek dla mieszkańców. Wyrazicielem opinii w tej sprawie byli między innymi kolega Roman Rodak przedstawiciel Klubu „Kryza" i skarbnik Zarządu Oddziału oraz koleżanka Elżbieta Sidorowska, wiceprezes Oddziału PTTK we Włodawie. Kolega Jacek Zdenicki, opiekun SKKT PTTK w Terpentynie koło Dzierzkowic i członek Zarządu Oddziału powiedział, że możliwość udziału w wyjazdach szkoleniowych stanowi zachętę do codziennej pracy na terenie szkoły. Prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie koi. Andrzej Wasilewski przypomniał, że organizowane szkolenie Instruktorów Krajoznawstwa Regionu „Na szlakach Powstania Styczniowego" zostało zrealizowane przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Lubelskiego.
Koleżanka Bogumiła Nowodworska, prezes Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Welocyped" przypomniała o organizowanym w roku 2012 przez Oddział i Klub „Welocyped" rajdzie „Trójprzymierze" z udziałem ponad 100 uczestników. Stwierdziła, że takie przedsięwzięcie wymaga dużego zaangażowania wielu osób. O organizowanych wycieczkach kajakowych i planach klubowych mówił kolega Czesław Cheliński, prezes Klubu Turystyki Kajakowej „Ciernik" zachęcając jednocześnie do organizacji rajdu wielodyscyplinowego, w którym klub wziąłby udział.
Spotkanie przebiegało w przyjacielskiej atmosferze. Kawę lub herbatę uczestnikom spotkania proponowały przedstawicielki władz Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie im. Aleksandra Janowskiego: kol. Wiceprezes Urzędująca Zarządu Oddziału Katarzyna Komisarczuk i Sekretarz Zarządu Oddziału Halina Byczek Krasucka,
Po spotkaniu uczestnicy wyruszyli na Zamek Lubelski i z wysokości baszty zamkowej (donżonu) podziwiali widoki Lublina. Wykonane zostało również wspólne pamiątkowe zdjęcie.