Otwarte zebranie organizacyjne I Rajdu Uczestników Obozów i Zlotów SKKT

W dniu 12 lipca 2014r odbyło się otwarte zebranie organizacyjne I Rajdu Uczestników Obozów Wędrownych i Zlotów SKKT. Zebranie otworzył i powitał przybyłych na spotkanie  Prezes Oddziału Miejskiego PTTK  w Lublinie Kolega Andrzej Wasilewski. Na wstępie przypomniał spotkanie odbyte w dniu 7 lipca 2013 roku (sprawozdanie znajduje się na stronie oddziału www.lublin.pttk.pl.) do którego obecne spotkanie nawiązuje.

Zebrani wyrazili wówczas opinię, że rajdy piesze organizowane w minionych latach   (w okresie PRL) na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim i Roztoczu pozostają wciąż w pamięci wielu ich uczestników i warto do organizacji tych rajdów powrócić.
Zwrócono wówczas uwagę, że inne są obecnie uwarunkowania organizacji takich rajdów skupiających miłośników turystyki i krajoznawstwa, ale warto do nich powrócić. Obecnie oddziały PTTK województwa lubelskiego oraz oddziałowe koła i kluby organizują nadal znaczącą liczbę rajdów pieszych, jednak przeważają imprezy organizowane w bliskie okolice miejsca zamieszkania. Na topie jest turystyka rowerowa lecz podobnie jak w sporcie gdzie królową jest wciąż lekkoatletyka, w poznawaniu kraju piesze wędrówki mają znaczenie szczególne, umożliwiając bliską styczność z ziemią ojczystą i ludźmi. Postanowiono podjąć próbę reaktywowania rajdów pieszych o zasięgu wojewódzkim, na początek na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Prezes przypomniał, że wnioskodawcą w sprawie organizacji rajdu był kolega Jerzy Frąk, prezes Klubu Turystyki Pieszej „Niezależni”. W wyniku dyskusji trwającej w oddziale w drugiej połowie 2013 roku postanowiono podjąć organizację I Rajdu Uczestników Obozów Wędrownych i zapoczątkowanych w 2001 roku Zlotów Szkolnych Kół Krajoznawczo–Turystycznych Województwa Lubelskiego. Wielu uczestników zlotów jest dziś pełnoletnich a opiekunowie SKKT i uczestnicy obozów wędrownych potrzebują wymiany myśli i „odświeżenia” wiedzy o regionie, który zmienia się z każdym rokiem. Na szlakach turystycznych powstają nowe obiekty i trzeba umożliwić wielu osobom dotarcie do tych obiektów. Naprzeciw  inicjatywom z czerwca i lipca ubiegłego roku wyszła inicjatywa Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej wsparta działaniami Zarządu Oddziału. Koledzy: Leszek Warowny i Zdzisław Rydz poprowadzili w oddziale szkolenie umożliwiające zdobycie uprawnień turystycznych PTTK koleżankom i kolegom z oddziałów PTTK województwa lubelskiego.  To właśnie absolwenci tego szkolenia włączą się czynnie w organizację I Rajdu Uczestników Obozów Wędrownych i Zlotów SKKT. Współorganizatorem rajdu obok Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie i Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej będzie Oddział PTTK we Włodawie i Rada Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego. W krótkiej dyskusji, która wywiązała się w trakcie zebrania            i w rozmowach kuluarowych uczestnicy nawiązywali do dawnych rajdów z noclegami    w stodołach i posiłkami przy turystycznym ognisku. Takie rajdy są organizowane także i dziś,  ale w małych klubowych grupach. Kolega Jerzy Frąk zwrócił uwagę na koszty dojazdu do punktów wyjścia na trasy rajdu i koszty wynajmu autokarów na 3 dni, które mają wpływ na ogólne koszty przedsięwzięcia.  Kolega Leszek Warowny powiedział, że organizatorzy oddziałowego szkolenia chcieliby jego uczestnikom przybliżyć nie tylko znakowane szlaki piesze i krajobrazy pojezierza, ale również najważniejsze zabytki i obiekty kulturowe. Byłoby to możliwe w czasie jazdy        do Okuninki wybranej na bazę rajdu i w drodze powrotnej. Kolega Roman Rodak z oddziałowego klubu „Kryza” zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo odejścia od organizacji rajdu na rzecz objazdu szkoleniowego z udziałem uczestników jadących jednym autokarem. W odpowiedzi kolega Mieczysław Tokarski zaproponował drugą trasę rajdu. Prowadziłaby ona z Hańska przez Dubeczno i Lutę do Okuninki i liczyła około 15 kilometrów. Uczestnikami tej trasy byłyby osoby, które wyjadą z Lublina w godzinach popołudniowych w piątek (nie wezmą udziału w otwartej trasie szkoleniowej zaczynającej się w godzinach rannych), dojadą do Okuninki a rano zostaną dowiezione do Hańska. W niedzielę uczestnicy tej trasy wyruszyliby m.in. na szlak siedmiu jezior. Propozycję zgłoszoną przez kolegę Mieczysława Tokarskiego zebrani przyjęli z zainteresowaniem. Postanowiono, że rajd będzie organizowany na dwu trasach rajdowych. Kolega Jerzy Sadawa z Jastkowa zapytał ile zgłoszeń wpłynęło do Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie do końca czerwca. Prowadzący zebranie powiedział, że zgłoszenia te nie były wiążące ponieważ nie zobowiązywały na tym etapie do opłaty wpisowego (po sprawdzeniu zapisów prowadzonych w biurze oddziału stwierdzono, że zainteresowanie rajdem w tym terminie wyraziło osobiście lub telefonicznie 56 osób.) Kolega Leszek Warowny zaproponował, aby ustalić termin wpłaty wpisowego na dzień 22 sierpnia – na dwa tygodnie przed terminem rajdu. Umożliwiłoby to ew. zamówienie  metalowych znaczków rajdowych z I Rajdu. Propozycja została przyjęta.
Na zakończenie spotkania, na którym kawę lub herbatę proponowały koleżanki z Oddziału Wojskowego PTTK w Lublinie kol. Agnieszka Stećko i kol. Elżbieta Kaznowska – Maciążek, jego uczestnicy (16 osób) udali się przed siedzibę oddziału – kamienicę Rynek 8. Tutaj wykonano pamiątkowe zdjęcie mające przypominać o przygotowaniach do rajdu.
Postanowiono, że szczegółowy program rajdu zostanie przygotowany i rozkolportowany po spotkaniu a także zamieszczony na oddziałowej tablicy ogłoszeń i stronie oddziału www.lublin.pttk.pl.

Organizatorzy spotkania