Oddział Miejski PTTK w Lublinie

im. Aleksandra Janowskiego

W przededniu 110.lecia PTK - PTTK (1906 - 2016)

W 2016 roku będziemy obchodzili w Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym 150. rocznicę urodzin jednej z najwybitniejszych postaci wśród twórców zorganizowanego ruchu krajoznawczego na   ziemiach  polskich - Aleksandra Janowskiego, patrona naszego Oddziału.  Autor  słynnego tekstu,  przygotowanego    na trzydziestolecie Towarzystwa w 1936 roku, spędził dzieciństwo na lubelskiej ziemi. Znane nam wystąpienie, które zaczynało się od słów:

  Szedłem do Ogrodzieńca….. wysłuchał między innymi  krąg założycieli i pierwszych członków PTK. Opublikowane na łamach wydawnictwa PTK „Ziemia” pozostaje żywe do dziś.  Do tego  tekstu  powracamy w ostatnich latach,  przygotowując się do 110–lecia PTK (1906 – 2016).
Szczególnym „strażnikiem” dorobku ruchu krajoznawczego rozwijającego się na ziemiach polskich jest Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Jego członkowie przywiązują wagę do Jubileuszy bo są  one okazją do  bilansu dokonań, powrotu do korzeni  krajoznawstwa i dyskusji o tym co można i trzeba jeszcze zrobić. Do korzeni powracamy ze świadomością, że pola naszej działalności są rozległe. Każdy sympatyk ruchu krajoznawczego może w PTTK znaleźć swoje miejsce.
W 1914 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem Wielkiej Wojny inny znany współtwórca Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Kazimierz Kulwieć powiedział m.in. (tekst jego wystąpienia został opublikowany    na łamach wydawnictwa PTK „Ziemia”):
(…) Olbrzymia większość już nie narodu, lecz wprost inteligencyi naszej ma bardzo niedokładne, a niekiedy wprost opaczne pojęcie o tem, co to jest właściwie krajoznawstwo. Zdarzało się mi np. słyszeć w gronach bardzo poważnych pracowników społecznych takie określenie: „krajoznawstwo - to wycieczki”, lub gdzieindziej „krajoznawstwo - to zbieranie fotografii krajobrazów polskich”, albo też „krajoznawstwo jest to to samo co ludoznawstwo”. Oczywiście autorowie takich określeń wysnuli powyższe formuły z poszczególnych objawów naszej działalności – jedni z wycieczek, o których z pism pewne informacye wyczytali, lub w których być może przygodnie przyjmowali udział, inni zaś – z wystaw, które Towarzystwo nasze lat ubiegłych w Warszawie zorganizowało: jednej poświęconej krajobrazowi polskiemu, drugiej zaś – zdobnictwu ludowemu. A z tego widzimy jeden niewątpliwy pewnik, że pole dalszego działania dla Towarzystwa naszego jest jeszcze olbrzymie, a sfery, które do organizacji naszej powinny być wciągnięte – bardzo rozległe. (…)    
Z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2016, w imieniu Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie składam wszystkim członkom i sympatykom PTTK najlepsze życzenia: zdrowia, wielu okazji do pięknych spotkań krajoznawczych i wszelkiej pomyślności. Niech ten Nowy Rok przynosi nam wciąż nowe, ciekawe inicjatywy i zachęca do podejmowania twórczych działań służących mieszkańcom Lublina, Regionu Lubelskiego i Kraju.

                                                                                       Z koleżeńskim pozdrowieniem   
                                                                                  Prezes Oddziału Andrzej Wasilewski