76 rocznica "Sonderaktion Lublin"

20 grudnia, godz. 11.30 – Koło Przewodników Miejskich i Terenowych Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie i Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” - Oddział Muzeum Lubelskiego zorganizowali uroczystości upamiętniające przedstawicieli lubelskiej inteligencji straconych w wigilię Bożego Narodzenia 1939 r.

Tego dnia funkcjonariusze 102 batalionu policji niemieckiej rozstrzelali:
Tadeusza Illukiewicza - starostę lubartowskiego, Józefa Dańkowskiego - starostę lubelskiego, ks. prof. Michała Niechaja i prof. Czesława Martyniaka - pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Stanisława Bryłę - prezesa Sądu Okręgowego, wicewojewodę lubelskiego, Bolesława Sekutowicza - prezesa Sądu Apelacyjnego, parlamentarzystę, członka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Edwarda Lipskiego - radcę Urzędu Wojewódzkiego, Władysława Rutkowskiego - urzędnika Prokuratorii Generalnej, Antoniego Krzyżanowskiego - dyrektora Gimnazjum im. Wacławy Arciszowej i  Tadeusza Moniewskiego - dyrektora Gimnazjum im. Stanisława Staszica, członka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele księży Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, którą odprawili ks. proboszcz Michał Kaleta, ks. prof. Andrzej  Maryniarczyk z KUL i o. Andrzej Derdziuk, profesor KUL, który wygłosił homilię. Słowo wprowadzenia wygłosiła Barbara Oratowska, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.
Następnie przy pomniku upamiętniającym ofiary egzekucji odbył się Apel Pamięci, który poprowadzili przewodnicy PTTK Ryszard Łoziński i Maria Wiśnioch.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich z Lublina i Lubartowa, sądownictwa, instytucji kultury i oświaty, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz byli więźniowie Zamku Lubelskiego i in. miejsc kaźni.

Dokumentację fotograficzną z uroczystości sporządzili: Wojciech Filo i Aleksander Wiącek.